Zgłoś uwagę

Gwinea potrzebuje pomocy

Strzały, samochody w ogniu i barykady na ulicach – w ostatni poniedziałek (20 lutego) Konakry, stolica Gwinei była sceną krwawych starć pomiędzy mieszkańcami a siłami rządowymi. Gwinejczycy wspierają strajkujących nauczycieli i protestują przeciwko zamknięciu szkół przez rząd. – Nie przerywamy akcji „Książki dla Gwinei”, w ramach której wrocławianie fundują uczniom podręczniki do nauki pisania i czytania – mówi Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent.

http://www.ksiazkidlagwinei.pl/
→ Sto tysięcy elementarzy dla dzieci z Gwinei


O sytuacji w Gwinei donoszą wszystkie największe media – BBC Afrique, The Washington Post i francuskojęzyczne gazety. - Niestety w polskiej prasie ani w mediach elektronicznych nie znajdziemy informacji o aktualnych wydarzeniach w tym kraju – mówi Karolina Bieniek. – Sytuacja zaczęła się tam destabilizować trzy tygodnie temu. Rząd, w ramach oszczędności, rozpoczął zwolnienia młodszych stażem nauczycieli. To wywołało ogólny strajk pedagogów, którzy zażądali przywrócenia zwolnionych kolegów do pracy, podwyżek i lepszych warunków pracy. Średnia miesięczna pensja nauczyciela w gwinejskiej szkole to ok. 100-200 dolarów. W jednej klasie potrafi uczyć się aż 100 uczniów – wyjaśnia Karolina Bieniek. 
 


Rząd Gwinei w odpowiedzi na strajk zamknął szkoły w całym kraju. To spowodowało protesty studentów, a później mieszkańców. Jak donosi BBC Afrique, w starciach ulicznych z siłami rządowymi zginęło siedem osób, a blisko 30 zostało rannych. 

- Z przerażeniem obserwujemy to, co dzieje się w stolicy Gwinei. Liczę na to, że UNESCO, w imieniu opinii międzynarodowej, zareaguje w tej sprawie - komentuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. 

Włącz się do wrocławskiej akcji „Książki dla Gwinei"

- Nie przerywamy akcji „Książki dla Gwinei” – mówi Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent. – Jestem w kontakcie z mieszkającą w Konakry panią Karoliną Łagiewką, która wspiera nasze działania na miejscu. W piątek spotka się w naszym imieniu z przedstawicielami gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem, by omówić zaistniałą sytuację. 

Fundacja Art Transparent bacznie obserwuje wydarzenia w Gwinei. – Myślę, że szkoły zostaną otwarte. Wierzę, że właśnie dzięki edukacji możliwy jest rozwój krajów afrykańskich. My dziś nie doceniamy tego, że właściwie wszyscy potrafimy czytać i pisać i mamy wykształconych nauczycieli. Te podstawowe narzędzia mogą pomóc w budzeniu świadomości i budowaniu postaw obywatelskich mieszkańców Gwinei – podkreśla Karolina Bieniek. - Podręczniki, na które wrocławianie zbierają pieniądze będą tam bardzo potrzebne, zwłaszcza, że Konakry w kwietniu ma przejąć od Wrocławia tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO.

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Gwinea potrzebuje pomocy

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail