Zgłoś uwagę

Kalendarz

Wrocław 2016 TV

Współpracujemy

Programy realizowane w ramach ESK Wrocław 2016

Organizacje sektora kultury coraz bardziej profesjonalizują swoje działania, dostosowują się do zmieniających warunków społecznych i ekonomicznych, stawiają na innowacje i nieszablonowe projekty, aktywnie włączają się w dialog społeczny. Pod tym kątem Wrocław już dziś może stanowić przykład dla innych. Dzięki zdobyciu przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku procesy te będą się intensyfikować. Akademia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 będzie wzmacniać potencjał wrocławskiego sektora kultury. Jej program został ułożony tak, aby obejmował możliwie jak najwięcej obszarów ważnych dla funkcjonowania i organizacji życia kulturalnego. 

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Kiedyś Bar Barbara, kultowe miejsce na mapie Wrocławia powraca po 20 latach przerwy. W nowo zaprojektowanej przestrzeni, zachowującej jednak jej dawny klimat, ale zyskującej nową funkcję i krótszą nazwę, będzie się mieścić centrum informacyjne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
 

Twórz nową wizytówkę Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 razem z nami! Wyślij Twój pomysł na Barbarę. Napisz na adres: barbara@wroclaw2016.pl i w kilku zdaniach powiedz jak wyobrażasz sobie naszą współpracę – czego potrzebujesz i co możesz dać.


Na każdy mail odpiszemy i podamy szczegóły kolejnych kroków naszej współpracy. Do zobaczenia w Barbarze!

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

CZYM JEST BASK?

 

BASK powstał jako platforma dialogu między Wrocławiem a San Sebastian, siostrzanymi Europejskimi Stolicami Kultury 2016. To przestrzeń poszukiwań punktów wspólnych między polską i baskijską kulturą, miejsce twórczych działań i nauki praktycznych umiejętności artystycznych podczas warsztatów i akcji kulturalnych. Przez 3 dni każdego lata, jedna z zapomnianych przestrzeni Wrocławia staje się centrum dialogu i odkrywania kultury baskijskiej. Na tegoroczną odsłonę BASK zapraszamy w dniach 1-3 lipca do willi przy ul. Parkowej 1-3.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Cyber Akademia to realizowany w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 międzynarodowy projekt rozwijający kompetencje medialne i komunikacyjne, dedykowany polskim i zagranicznym kadrom kultury. Głównym celem cyklu spotkań jest przygotowanie uczestników z całej Europy – blogerów, radiowców, PR-owców, marketingowców, menedżerów kultury, krytyków sztuki, dziennikarzy i redaktorów – do świadomego korzystania z zasobów nowych mediów, używania najbardziej aktualnych narzędzi oraz tworzenia procesów ułatwiających komunikację i przepływ informacji.

Cyber Akademia w 2016 roku odbywa się już po raz trzeci - w pierwszym roku uczestnicy spotkali się dwa razy we Wrocławiu, edycja 2015, odbywająca się pod hasłem "Miasto cyfrowe", zorganizowana została we współpracy z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów i Medialabem Katowice. Motywem przewodnim odbywającej się w 2016 roku odsłony Cyber Akademii będzie komunikacja kulturalna w aspekcie lokalnym, kontynentalnym i globalnym.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:


Dispossession. Odsłona druga – książka
Strata domu, migracje, wywłaszczenie to główne tematy projektu artystycznego Dispossession realizowanego od niemal roku w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pierwszym i najważniejszym jego etapem była wystawa Dispossession, zrealizowana w zeszłym roku w ramach 56. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Michał Bieniek

O PROGRAMIE

Dolny Śląsk 2016 to program realizowany we współpracy z instytucjami i organizacjami kultury z całego regionu. W jego ramach prowadzony jest szereg projektów, które w przekrojowy sposób rozpoznają i rozpamiętują Dolny Śląsk, jego historię, wielowątkową kulturę i niezwykłą różnorodność. Na podstawie tych doświadczeń mogą wyłonić się kierunki rozwiązań systemowych, które przyczynią się do przemian społeczno-kulturalnych również w innych regionach Polski.

⇒ Więcej na: https://www.facebook.com/DolnySlask2016/

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Powoli dobiegają końca prace remontowe w Domku Miedziorytnika, który przez lata był domem i warsztatem pracy twórczej znanego wrocławskiego artysty, Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Domek Miedziorytnika, popularnie nazywany "Jasiem", przez ponad 15 lat stanowił siedzibę pracowni miedziorytu dla Geta-Stankiewicza, tutaj także wrocławski artysta prowadził zajęcia dla studentów ASP.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

15 stycznia – 13 marca 2016
Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32

W 2016 roku ESK Wrocław składa hołd rzeźbiarzowi Eduardo Chillidzie, jednemu z ważniejszych hiszpańskich artystów XX w., urodzonemu w San Sebastián – mieście, które dzieli z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gest ten jest ze strony Polski wyrazem uznania dla hiszpańskiego artysty oraz dialogu z miastem partnerskim ESK 2016.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Michał Bieniek

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu zawsze jest świętem. Świętem czytelników, którzy w jeden wieczór mogą wysłuchać dziesięciu wybitnych interpretacji współczesnej prozy, odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne, a przede wszystkim – poznać dobrą, nową literaturę.

Szósta edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie symboliczną klamrą obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO we Wrocławiu. Rozpoczęliśmy naszą kadencję edycją specjalną projektu, podczas której wybitni aktorzy czytali fragmenty dramatów Williama Szekspira w czterechsetną rocznicę jego śmierci. Czytelnicy, mimo ulewnego deszczu, tak tłumnie odwiedzali miejsca czytań, że zorganizowaliśmy w czerwcu Dogrywkę na zielonych terenach Wielkiej Wyspy.

Tegoroczna edycja po raz drugi odbędzie się poza ścisłym centrum miasta, w dziesięciu miejscach zlokalizowanych w dzielnicy Nadodrze. To jeden z najlepiej zachowanych śródmiejskich obszarów we Wrocławiu, gdzie wśród XIX i XX-wiecznych kamienic i podwórek kryje się wiele niezwykłych miejsc dedykowanych kulturze i sztuce. Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Literatury jest szeroko pojęta natura – i nic dziwnego, skoro otaczać nas będzie wiosenna roślinność. 

 

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Irek Grin

11 czerwca 2016
Wstęp wolny

Flow jest wydarzeniem ukazującym historię budowy, zniszczenia i odbudowy miasta w XX wieku. Punktem centralnym projektu będzie rzeka Odra, płynny kręgosłup miasta, który przepływa przez jego historię, czasem w sposób przyjazny, innym razem ze złością. Odra i okoliczne parki, budynki i mosty znajdą się w centrum wielu wydarzeń performatywnych opowiadających historie XX-wiecznego Breslau/Wrocławia.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

To projekt Fundacji Jutropera i Michała Znanieckiego, którego ideą jest łączenie grup wykluczonych społecznie z artystami profesjonalnymi i tworzenie wspólnych spektakli teatralno- muzycznych. Na przestrzeni lat 2013-2016 zrealizowane zostaną tytuły Szukając Leara: Verdi, Sen nocy letniej oraz Piotruś i wilk. Do każdego z nich zaproszona jest inna grupa wykluczona społecznie – mieszkańcy domów spokojnej starości, więźniowie, chorzy psychicznie, sieroty, mniejszości narodowe. Ponadto, z osobami wykluczonymi pracują i występują artyści profesjonalni, gwiazdy świata opery.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Projekt całoroczny
Port Lotniczy Wrocław, Graniczna 190

 

Od maja 2015 do końca 2016 roku wrocławskie lotnisko jest miejscem działań artystycznych. Cykl prezentacji otworzyła w maju 2015 roku „Inwazja” wrocławskiego artysty Jerzego Kosałki. 

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Michał Bieniek

Zapraszamy na nową stronę Koalicji Miast: http://koalicjamiast.wroclaw2016.pl/

---

Koalicja Miast 2016, to po pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci.

Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły
i praktyki  z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych
i kulturalnych.

Drugim istotnym celem projektu jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę polską. Powstanie Think Tank – pracujący przez cały rok nad rozwojem kultury w samorządach lokalnych. Koalicja Miast stanie się platformą wymiany doświadczeń, łączącą polskie samorządy i instytucje, przyczyniającą się do podnoszenia kompetencji kadry sektora kultury.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

David Gilmour w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Legendarny gitarzysta Pink Floyd wystąpi z trzydziestoosobową orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Zbigniewa Preisnera i Leszkiem Możdżerem.


David Gilmour wyrusza w światowe tournée pod hasłem "Rattle That Lock"’. 26 stycznia 2016 roku ogłoszono szczegóły specjalnego występu artysty na Placu Wolności we Wrocławiu. Koncert, zorganizowany z okazji roku Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu rozpocznie się 25 czerwca o godz. 21:30 (bramy koncertu zostaną otwarte od godz. 19:00). Dla słuchaczy przygotowano około 20 tysięcy miejsc. Bilety zostały wyprzedane.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Agnieszka Franków-Żelazny

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych umysłów naszego kontynentu przełomu XX i XXI wieku – intrygował wiedzą, erudycją i wizjonerskimi koncepcjami na temat przyszłości naszej planety oraz ludzkiego gatunku. Jego książki uczyły i bawiły kilka pokoleń czytelników w różnych krajach – przetłumaczono je na ponad 40 języków. Amerykański pisarz Philip K. Dick podejrzewał nawet, że pod nazwiskiem LEM ukrywał się cały zespół ekspertów naukowych i pisarzy.fot. copyright: © Bolesław Lutosławski, 1973

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Irek Grin

Kościół. Piękno i Kicz
1 stycznia 2016 | 31 stycznia 2017
Kuratorzy : Agnieszka Franków-Żelazny, Irek Grin, Zbigniew Maćków

"Kościół. Piękno i Kicz" to jeden z projektów aplikacyjnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program wydarzeń realizowanych w ramach projektu zakłada organizację wystawy prezentującej najciekawsze koncepcje architektoniczno - urbanistyczne współczesnego kościoła rzymsko - katolickiego, do której materiał ekspozycyjny zostanie pozyskany w drodze międzynarodowego konkursu studialnego. Wystawie towarzyszyć będzie debata pokonkursowa oraz prezentacja folderu okołokonkursowego ilustrującego nagrodzone i wyróżnione prace. W ramach projektu przygotowywana jest również publikacja przewodnikowa pt. "Architektura VII Dnia" w języku polskim i wystawa (o tym samym tytule) ukazująca blisko sto wybranych przykładów obiektów sakralnych w Polsce wybudowanych po Soborze Watykańskim II. Istotnym elementem projektu będzie publikacja albumu (tytuł w opracowaniu), w języku polskim i angielskim, obrazującego przemiany zachodzące w sztuce sakralnej, na przykładzie wybranych obiektów architektonicznych, zapisów nutowych i tekstów literackich dotyczących przestrzeni sakralnych. Projekt podsumuje interdyscyplinarna konferencja popularnonaukowa poświęcona współczesnej sztuce sakralnej w Polsce i na świecie.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Oddajemy w Państwa ręce program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Od początku pracy nad jego przygotowaniem w 2008 roku ulegał on metamorfozie, przedstawionej w dwóch aplikacjach konkursowych: Przestrzenie dla piękna i Przestrzenie dla piękna. Na nowo rozważone. Trzecia odsłona programu, Przestrzenie dla piękna. Projektowane, stanowi podsumowanie naszej pracy, ukazuje kierunki myślenia kuratorów i całego zespołu i stanowi zapowiedź konkretnych wydarzeń roku obchodów.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Literacki Budżet Obywatelski to program finansowania projektów związanych ze zwiększoną obecnością literatury w przestrzeni Wrocławia. Przez obecność literatury rozumiemy działania, które umieszczają słowo, książkę oraz ideę opowieści w różnych kontekstach w przestrzeni miasta. Program działa w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zakładanym rezultatem Programu Literackiego Budżetu Obywatelskiego jest włączenie jak największej grupy mieszkańców w planowane wydarzenie tak, aby miasto stało się przestrzenią interakcji między literaturą a mieszkańcami. Chcielibyśmy aby książki były wszechobecne a czytanie modne.

Formularz wniosku dostępny jest w zakładce „Wyniki i dokumenty”.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 to program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym.

Szczególnie ważne jest dla nas wsparcie mieszkańców i mieszkanek “debiutujących” w roli liderów/-ek, koordynatorów/-ek, animatorów/-ek, edukatorów/-ek, aktywistów/-ek w tworzeniu własnych, oddolnych inicjatyw. mikroGRANTY są nastawione na edukację i rozwój umiejętności związanych z aktywnym wpływem na rzecz społeczności lokalnej. 
Właśnie zakończyliśmy kwietniowy nabór pomysłów. Zgłosiliście aż 110 inicjatyw! Brawo Wy!

W najbliższych dniach 5 osobowa komisja będzie oceniała wasze projekty. Oto przed Wami skład jurorski:

Sławomir Czerwiński –  doktorant w Zakładzie Zagospodarowania Przestrzennego Uniwersytetu Wrocławskiego. Obserwator przestrzeni miejskiej. Członek Zarządu Fundacji Ekopotencjał - Przestrzeń Możliwości, propagującej recykling oraz upcykling. Działacz społeczny mający na uwadze zrównoważony rozwój, jakość życia oraz ochronę środowiska. Realizator projektu „Eko–Art Punkt Maślice”, organizowanego w ramach 10. Edycji mikroGRANTÓW.

Joanna Morawiecka - absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Badaczka polskiego środowiska filmowego. Pracowała w Polskim Radiu Wrocław, współpracowała z Programem I i II Polskiego Radia. Współpracuje ze Studiem Reportażu i Dokumentu PR, MWW Muzeum Współczesnym Wrocław. Prowadziła liczne warsztaty dziennikarskie, m. in. z tworzenia audycji dokumentalnych w ramach projektów ESK 2016 oraz Przeglądu Sztuki „Survival”. Obecnie prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Współtworzy zespół Dziennikarzy Wędrownych. Mama Klary.

Tomasz Myszko – specjalista ds. komunikacji i marketingu, menadżer projektów kulturalnych i społecznik. Z Wrocławiem związany „od zawsze”. Od 2010 roku pracuje na stanowiskach związanych z komunikacją marketingową w sektorze prywatnym i publicznym. Brał udział w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Lider projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Działa w grupie „Przyjazny Tarnogaj”.

Joanna Wyrwa - tworzy, organizuje i koordynuje projekty z zakresu sztuki zaangażowanej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Edukacji Kulturalnej zrealizowała serię filmów dokumentalnych o rewitalizacji społecznej i miejskiej, inspirowanej i bazującej na sztuce i zaangażowaniu społecznym. Jedna z autorek i graficzek zinowego magazynu "71 zgłoś się". Eksperymentuje z przestrzeniami publicznymi i interaktywnymi instalacjami. Twórczyni i liderka Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie "Trampolina" oraz współtwórczyni firmy Rolling Stream. 

Krzysztof Ziental - historyk sztuki, zabytkoznawca, konserwacjoznawca, praktyk partycypacji. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat twórczości wrocławskich architektów: Krystyny i Mariana Barskich. Zainteresowania badawcze sytuuje wokół zagadnień powojennego modernizmu w Polsce oraz modernizmu w ogóle, a także renowacji i adaptacji zabytków. Współpracował z pracowniami konserwatorskimi koordynując badania oraz prace konserwatorskie (m.in. Dworzec Główny, Kościół św. Macieja); współautor prawie trzydziestu opracowań konserwatorskich. Urzędnik zajmujący się rewitalizacją (Kalisz 2014–2016) oraz partycypacją społeczną (Kalisz 2014–2016, Wrocław 2016–obecnie), także Plastyk Miejski (Kalisz 2016); koordynator kilkunastu procesów konsultacyjnych. Mąż jednej żony i tato dwójki dzieci.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!


W mikroGRANTACH mogą wziąć udział: pełnoletnie osoby fizyczne, nieformalne grupy osób fizycznych z dorosłym przedstawicielem, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe. W programie nie mogą wziąć udziału instytucje miejskie i regionalne.

Wspólnie z Wami współorganizujemy inicjatywy, które mają wymiar kulturalno-społeczny, więziotwórczy lub artystyczny, np. warsztaty, spotkania, wydarzenia, gry miejskie itp. Nie przyjmujemy do programu propozycji działań związanych z budową infrastruktury (takie pomysły można zgłaszać w ramach np. Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego).

Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla pojedynczego projektu to 5 000 zł brutto. Poza tą kwotą możecie liczyć na nasze wsparcie w sprawach, które będą dla Ciebie problematyczne, np. w działaniach administracyjnych, prawnych, logistycznych lub promocyjnych. 

Zwycięskie pomysły są wyłaniane na drodze konkursu. Formularz można znaleźć online pod adresem www.wroclaw.pl/mikrogranty, jest on aktywny tylko podczas trwania poszczególnych naborów. Inicjatywy ocenia komisja złożona z przedstawicieli/-ek różnych środowisk: animacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i akademickich. W każdym naborze wybieranych jest dziesięć projektów. O realizacji dwóch z nich decydują wrocławianie i wrocławianki w specjalnym, internetowym głosowaniu.

Regulamin Programu i materiały pomocnicze, które przygotowałyśmy żeby rozjaśnić Wam niektóre sprawy, jest dostępny w zakładce „wyniki i dokumenty”.
Formularz do składania wniosków znajduje się na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty, jest on aktywny tylko podczas trwania poszczególnych naborów.
 

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania: 30-04-2015
Koordynator:

Nowe Żerniki to modelowe osiedle, które powstanie w zachodniej części Wrocławia, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów. Inspiracją dla jego budowy stała się wystawa "Mieszkania i miejsca pracy" (Wohnungs – und Werkraumausstellung – WuWA) zorganizowana we Wrocławiu w 1929 roku przez śląski oddział Deutsche Werkbundu. Ekspozycja ta, składająca się z wielkiej wystawy oraz wzorcowego osiedla wzniesionego w rejonie ul. Zielonego Dębu, okazała się jednym z najciekawszych eksperymentów architektonicznych ubiegłego stulecia. Nowe Żerniki są elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i mają stanowić jedną z materialnych pozostałości po wydarzeniach roku 2016.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Zbigniew Maćków

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
stanislaw.abramik@wroclaw2016.pl Stanisław

A-i-R Wro to wieloletni i interdyscyplinarny program rezydencji artystycznych prowadzony w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem, w oparciu o współpracę partnerów lokalnych i zagranicznych, jest stworzenie międzynarodowej platformy, która umożliwi artystom, kuratorom, animatorom, menedżerom, organizacjom i instytucjom współdziałanie oraz wymianę doświadczeń, praktyk, pomysłów i wiedzy. Ponadto, program A-i-R Wro ma służyć promocji artystów, wesprzeć ich rozwój i mobilność, a także ułatwić tworzenie więzi kulturalnych ponad granicami.

Do udziału w programie A-i-R Wro zaproszeni są twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki, ale też aktywni na ich pograniczu, młodzi, jak i ci już doświadczeni, zainteresowani współpracą z przedstawicielami wrocławskiego środowiska artystycznego, otwarci na poznanie stolicy Dolnego Śląska wraz z jej mieszkańcami, a tym samym na odnalezienie twórczego połączenia pomiędzy miastem, z którego pochodzą, a Wrocławiem właśnie.

[For English website click here]

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Największe wydarzenie chóralne 2016 – BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY!

Singing Europe, największy event z muzyką chóralną w tej części Europy, rozpocznie się 23 lipca o godz. 18.00 na Stadionie Wrocław koncertem Najsłynniejsze piosenki europejskie.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Agnieszka Franków-Żelazny

23 kwietnia 2016 Wrocław przejmie od koreańskiego miasta Incheon przyznawany na rok tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie miasto uzyskało, jak napisała w liście gratulacyjnym Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, w uznaniu za przygotowanie „wybitnego programu nakierowanego na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok”. Wrocław – Światowa Stolica Książki – dołączył tym samym do takich miast jak: Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto. Teraz i my zapraszamy do książkowego centrum świata roku 2016.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Irek Grin

Tematyka szkoleń jest na tyle zróżnicowana, by mogli w nich uczestniczyć zarówno producenci wydarzeń kulturalnych, jak i kadra zarządzająca czy też osoby odpowiedzialne za finansowanie projektów i ich rozliczanie. Zakres tematów poruszanych na wspólnych warsztatach został określony wynikami ankiety przeprowadzonej wśród pracowników 20 instytucji kultury Wrocławia w roku 2015. Jako organizatorzy cyklu szkoleń chcemy mieć pewność, że wybrane przez nas tematy będą cieszyły się dużym zainteresowaniem kadr kultury i przyczynią się do ich rozwoju zawodowego.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Michał Bieniek

Wernisaż: 02 lipca 2016, godz. 18:00

03 lipca – 18 września 2016

Narodowe Forum Muzyki | Wrocław

 

W okresie globalizacji i unifikacji artyści na nowo definiują miejsca, w których żyją i tworzą, nadając im tym samym nową tożsamość. Charakterystyczny klimat twórczy Wrocławia, wyłamując się z postępującej unifikacji, skłania do stwierdzenia, że genius loci naszego miasta manifestuje się najlepiej i najpełniej dziełami artystów tworzących tu od siedmiu dekad.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Michał Bieniek

Warszawska Galeria TEST, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Seria sześciu wystaw zorganizowanych w warszawskiej galerii TEST zaprezentuje niektóre z najważniejszych tendencji we wrocławskiej sztuce ostatnich dziesięcioleci. Będą to prezentacje problemowe, wielodyscyplinarne i wielopokoleniowe, ukazujące wybitne postaci sztuki związane z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, którym poświęcono w ostatnich latach wydawnictwa albumowe z serii „Wrocławskie Środowisko Artystyczne”.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Michał Bieniek

Czytanie bez granic

Od trzech lat Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego współpracują z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Wręczają odrębne studenckie wyróżnienie jednej z 10 nominowanych książek.

 http://www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski.html

 

Podczas uroczystej gali wręczenia Studenckiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 'Słowa bez Granic', która odbyła się 16 maja w Narodowym Forum Muzyki, laureatką studenckiego jury została Karolina Domagalska za książkę 'Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro'.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą laudacją.

 

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Irek Grin

Triennale Rysunku we Wrocławiu to największy przegląd współczesnego rysunku w Polsce. Na ośmiu wystawach w najważniejszych ośrodkach kultury we Wrocławiu pokażemy szerokie spektrum współczesnych praktyk rysunkowych, zapraszając przy tym widzów do uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Michał Bieniek

WEEKEND OTWARCIA

Trzy dni Weekendu Otwarcia (15-17 stycznia 2016) wypełnione prawie setką wydarzeń kulturalnych zainaugurują rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.
 
W niedzielnym finale dziesiątki tysięcy osób weźmie udział w  „Przebudzeniu” – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. – Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców – mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia”.

Weekend Otwarcia, którego najważniejszym elementem będzie „Przebudzenie”, rozpocznie się w piątek, 15 stycznia. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w Galerii Awangarda, BWA Wrocław, wernisaż 15 stycznia) i ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury (Muzeum Architektury, wernisaż 16 stycznia). ESK zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

PEŁNA TECZKA PRASOWA:  T U T A J
 

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Chris Baldwin

Współpraca ze Lwowem jest ważnym elementem programu Wrocławia ESK 2016.

O bieżących działaniach w ramach programu w tym m.in. o polski-ukraińskim festiwalu jazzowym JAZZ BEZ można przeczytać w zakładce "Działania". Poniżej prezentujemy ogólny opis programu wraz z poszczególnymi opisami modułów, które będą realizowane w ramach MIESIĄCA LWOWSKIEGO


 

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Projekt „Wrocław – wejście od podwórza” jest częścią programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016, którego kuratorem jest Michał Bieniek. Realizacja działań w ramach projektu rozpoczęła się w 2015 roku, potrwa do końca roku 2016.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:

Celem Wrocławskiego Programu Wydawniczego jest propagowanie wartościowej literatury, skupiającej się bardziej na walorach artystycznych i merytorycznych niż potencjale komercyjnym, a także wspieranie czasopism o profilu kulturalno-artystycznym. Program jest skierowany do wydawców. Przewiduje wspieranie twórczości i autorów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem – rozumianym również szerzej, jako część Europy Wschodniej. W wyniku prac Komisji konkursowej wybrane zostaną książki i czasopisma, które Biuro Festiwalowe Impart 2016 wesprze finansowo w formie koedycji.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Irek Grin

Program wydawniczy ARCHITEKTURA ESK Wrocław 2016

Program wydawniczy ARCHITEKTURA ESK Wrocław 2016 to zbiór publikacji poświęconych architekturze przygotowywany z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Głównym celem programu jest promowanie architektury jako dziedziny sztuki i kultury oraz edukowanie architektoniczno – urbanistyczne społeczeństwa. Publikacje programowe mają za zadanie podnoszenie poziomu wiedzy i krytyki architektonicznej oraz ogólnej świadomości społecznej na temat problemów związanych z projektowaniem przestrzennym. Środkiem do realizacji założonych celów będzie ukazywanie architektonicznej spuścizny Wrocławia, prezentacja kluczowych zagadnień związanych z jego historycznym i teraźniejszym rozwojem oraz upowszechnianie przykładów dobrej architektury oraz twórczości cenionych polskich projektantów.

Czas trwania: 0 godzin
Termin zgłaszania:
Koordynator:
Zbigniew Maćków

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail